اعتصاب دوباره بازاریان در ایران؛ از تهران و تبریز تا سنندج و چابهار

October 9, 2018

 

بازاریان در شهرهای مختلف ایران روز دوشنبه ۱۶ مهر دست به اعتصاب زدند.

بر اساس ویدئوها و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی اکثر مغازه داران در شهرهای مختلف از جمله تهران، سنندج، بانه، تبریز، رفسنجان، کرمانشاه، چابهار، هیرمند و میاندوآب دست به اعتصاب زده و تعطیل هستند.

به نظر می آید که بازاریان به نوسانات بازار ارز و وضعیت اقتصادی این روزها، معترض هستند. این اعتصاب ها در شرایطی است که بازار ایران باز هم شاهد نوسان بازار ارز است به طوری که برخلاف گفته مسئولان درباره کاهش قیمت ارز، بر اساس گزارش رسانه های داخلی، دلار امروز در بازار ۱۴ هزار تومان معامله می شد.

پیش از این نیز بازاریان در چهارم تیرماه در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زده بودند که این اعتراضات با حضور گسترده پلیس برای برخورد با آنچه «اخلالگران» امنیت اقتصادی نامیدند، مواجه شد.

در حالی امروز بازاریان اعتصاب خود را آغاز کرده اند که حدود ۱۶ روز از اعتراض کامیون‌داران به گرانی ها می گذرد و رانندگان هنوز دست از اعتصاب خود نکشیده اند.

برخی کارشناسان اعتراض بازاریان را به نوعی ادامه تظاهرات دی ماه سال ۹۶ می دانند و معتقدند که موج تظاهراتی که دی ماه سال گذشته در سراسر ایران شروع شد، هرگز کاملا خاموش نشده است.

مایکل روبین، پژوهشگر اندیشکده «آمریکن اینترپرایز انستیتو» در یادداشتی در روزنامه واشگتن اگزمینر همزمان با اعتراضات بازاریان در تیرماه امسال، نوشت:«هر چند روز یک بار شاهد حضور مردم در شهرها یا استان های مختلف ایران بوده ایم که عمدتا تجلی خشم جمع شده از ۴۰ سال فساد، سرکوب و وعده های شکست خورده اقتصادی در ایران است.»

وزیر خارجه آمریکا پیش از این در توئیتی به اعتراض بازاریان ایران اشاره کرده بود و گفته بود جمهوری اسلامی به جای صرف پول در کشور خود،‌ آن را صرف گروه های تروریستی خارج می کند و مردم خود را گرفتار کرده است.

 

منبع: صدای آمریکا

Please reload

Recent News

Please reload

American Baluch Council © 2018

  • Facebook - American-baloch Council
  • Twitter - American-Baluch council
  • YouTube - American-Baluch Council