با پرداخت نشدن ارز شرکت‌های هواپیمایی در ایران تا سه ماه دیگر تعطیل می شوند


دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران تأکید کرد اگر این وضعیت تأمین ارز آزاد برای شرکت‌های هواپیمایی ادامه یابد، پیش‌بینی می‌شود ایرلاین‌ها حداکثر تا سه ماه دیگر دوام بیاورند و پس از آن با چالش‌های جدی مانند تعطیلی مواجه خواهند شد.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران، جمعه 19 اکتبر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار کرد: گلایه ما این است که بانک مرکزی در اختصاص ارز نیما به شرکت‌های هواپیمایی سهل‌انگاری می کند، اگر ارز نیما به شرکت‌های هواپیمایی اختصاص نیابد ناچاریم ارز آزاد بخریم و نرخ بلیت را هم بر اساس ارز آزاد محاسبه کنیم.

وی افزود: با وجود وعده ارائه ارز نیما به شرکت‌های هواپیمایی و تعیین نرخ‌های بلیت بر اساس ارز نیما توسط شرکت‌های هواپیمایی، اما ایرلاین‌ها کماکان در دریافت ارز از سامانه نیما مشکلات زیادی دارند و روند تخصیص ارز توسط بانک مرکزی بسیار کند است. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بیان کرد: تاکنون پرونده‌های زیادی توسط شرکت‌های هواپیمایی در بانک‌های عامل برای تخصیص ارز نیما‌ تشکیل شده است اما با وجود ارائه کد تخصیص از بانک مرکزی، ارز درخواستی از سوی بانک‌های عامل تأمین نشده است، در حالی که هم‌زمان بسیاری از شرکت‌ها غیر از شرکت‌های هواپیمایی موفق به دریافت ارز شده‌اند.

نبود ارز نیما در سامانه

وی با اشاره به نبود ارز نیما در سامانه در برخی روزها بیان کرد: باید تدبیر ویژه‌ای برای شرکت‌های هواپیمایی اتخاذ شود و اگر این روند ادامه پیدا کند قطعاً شرکت‌های هواپیمایی دچار زیان و چالش می‌شوند زیرا نمی‌توانند هزینه‌های خود را پرداخت کنند و طبیعتاً اگر نتوانند هزینه‌های خود را پرداخت کنند طرف‌های خارجی هم به آنها سرویس نمی‌دهند و قاعدتاً پروازهای خارجی و برخی پروازهای داخلی آنها دچار چالش می‌شود که در این‌باره می‌توان به بدهی 16 میلیون دلاری شرکت‌های هواپیمایی به فرودگاه نجف اشاره کرد.

سرگردانی ایرلاین‌ها بین بانک مرکزی و وزارت صنعت

اسعدی سامانی با اشاره به دیگر مشکلات شرکت‌های هواپیمایی در دریافت ارز نیما گفت: از سوی دیگر بانک مرکزی کد تخصیص ارز نیما به شرکت‌های هواپیمایی ارائه می‌دهد اما «نیرو محرکه» در وزارت صنعت، معدن و تجارت هم باید این موضوع را تأیید کند اما این سیستم هم به دنبال آن است که مثلاً قطعه‌ای که ما قصد خرید آن را داریم، آیا مشابه داخلی دارد یا خیر و در پایان هم کار به نتیجه نمی‌رسد و فعلاً ایرلاین‌ها سرگردان هستند. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: وقتی مراتب اعتراض را به بانک مرکزی اعلام می‌کنیم آنها می‌گویند ما تأیید کرده‌ایم بروید سراغ وزارت صنعت ببینید چرا تأیید نکرده‌اند. وی با اشاره به تعیین نرخ بلیت مطابق ارز سامانه نیما توضیح داد: با توجه به اینکه شرکت‌ها در ‌دو ماه گذشته بلیت‌های خود را با نرخ ارز سامانه نیما یعنی حدود ۸۰۰۰ تومان عرضه کرده‌اند و پیگیری‌های انجام شده تاکنون برای اخذ ارز نرخ سامانه نیما از بانک مرکزی با بانک‌های عامل به نتیجه نرسیده است و شرکت‌ها مجبور به تهیه ارز آزاد شدهاند، در صورت عدم اختصاص ارز مورد نیاز، شرکت‌ها ناگزیر به محاسبه نرخ پرواز‌های خود با نرخ ارز قابل دسترسی در بازار خواهند بود و افزایش نرخ بلیت اجتناب‌ناپذیر است. ‌وی با تأکید بر این مسئله که قیمت بلیت اربعین بر اساس نرخ دلار هشت‌ هزار تومانی نیما محاسبه شده است، گفت: در حالی نرخ بلیت اربعین بر اساس هشت‌ هزار تومانی محاسبه شده است که ایرلاین‌ها نتوانسته‌اند از سامانه نیما ارز بگیرند. و‌ی با انتقاد از گفته‌های یک نماینده مجلس مبنی بر سودجو بر شمردن شرکت‌های هواپیمایی‌، بیان کرد: شرکت‌های هواپیمایی در حالی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به شدت تحت فشار هستند و در خط مقدم تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار دارند، اما همیشه مقاومت کرده‌اند و در همین سال ‌۱۳۹۶ بیش از ۲۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی را جا به جا کرده‌اند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با تأکید بر اینکه ایرلاین‌ها نقش تأثیرگذاری در اقتصاد و پیشرفت کشور داشته‌اند، گفت: متأسفانه‌ کسانی که با الفبای صنعت حمل و نقل هوایی در دنیا و مشکلات شرکت‌های هواپیمایی در داخل بیگانه‌اند، ایرلاین‌ها را متهم به فرصت‌طلبی و خیانت می‌‌کنند؛ اصلاً معلوم نیست آقایان براساس کدام آموزه‌های دینی و اخلاقی بخش عظیم و تأثیرگذاری از اقتصاد کشور را اینگونه بی‌محابا مورد اتهام قرار می‌دهند.

بانک مرکزی بهمن‌ماه سال گذشته با راه‌اندازی سامانه‌ی «نیما»، مقدمات سامان‌ بخشیدن به بازار ارز کشور را فراهم کرد. سامانه‌ی نیما در واقع مخفف عبارت «نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی» محسوب می‌شود و با هدف تسهیل تأمین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز راه‌اندازی شده است. سامانه‌ی یادشده بدین منظور طراحی شده تا متقاضیان خرید ارز بتوانند درخواست خود را در یک بستر یکپارچه در اختیار فروشندگان ارز قرار دهند و فروشنده‌ای که تمایل به ارائه‌ی خدمات دارد، بتواند در بستری سالم و رقابتی، پیشنهاد خریدار ارز را پاسخ دهد. سامانه‌ی نیما در واقع بستری آنلاین برای خرید و فروش ارز است.

منبع: العربیه


Recent News