top of page

تصویب قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران در مجمع عمومی سازمان ملل


اکثریت اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به قطعنامه‌ی نقض حقوق بشر در ایران رای مثبت دادند. ایران این قطعنامه را "دارای رویکرد سیاسی" خواند. این قطعنامه به پیشنهاد کانادا تهیه شده بود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) با ۸۴ رأی موافق در مقابل ۳۰ رأی مخالف قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران را به تصویب رساند. در این قطعنامه از ایران به دلیل "آمار بالای هشداردهنده" اعدام‌ها به ویژه در رابطه با جرائم مواد مخدر و همچنین تداوم بازداشت‌های خودسرانه انتقاد شده است.

این قطعنامه که پیش‌نویس آن توسط کانادا آماده شده بود، پیش‌تر در روز ۲۴ آبان در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسیده بود. این قطع‌نامه با استناد به گزارش‌های جاویدرحمان، گزارشگر ویژه‌ سازمان ‌ملل در امور حقوق‌ بشر در ایران و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ ملل درباره وضع حقوق‌بشر در ایران تهیه شده است.

در این قطعنامه به سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران نظیر مسیحیان، دراویش گنابادی، یهودیان، صوفی‌ها، سنی‌ها، زرتشتیان، پیروان اهل حق (یارسانی‌) و اعضای جامعه بهاییان اشاره شده و همچنین نسبت به تداوم اعدام نوجوانان زیر سن قانونی ابراز نگرانی شده است.

به گزارش ایرنا نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل پیش از رأی‌گیری برای تصویب، این قطعنامه را "دارای رویکرد سیاسی" توصیف کرده و از اعضای مجمع عمومی خواست تا به آن رأی منفی دهند.

روسیه، افغانستان، چین، کوبا، پاکستان، عمان، سوریه و عراق از جمله کشورهایی بودند که با تصویب این قطعنامه مخالفت کردند. ۶۷ کشور از جمله قطر، کویت و مراکش نیز به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش‌تر در زمان تصویب پیش‌نویس این قطعنامه در کمیته سوم مجمع عمومی، آن را "مبتنی بر نگرشی گزینشی، تبعیض‌آمیز، غرض‌ورزانه و با اهداف سیاسی" توصیف کرده بود.

هیلل نویر، مدیر اجرایی سازمان غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر با استقبال از تصویب این قطعنامه در توییتر نوشت: «امروز جهان یک پیام قوی ارسال کرد: ما سرکوب وحشیانه [حکومت] ایران را که با شدت ادامه داشته، محکوم می‌کنیم. دیده‌بان سازمان ملل متحد با مردم ایران همراهی می‌کند که هیچ آرزویی بیش از این ندارند که صدای‌شان شنیده شود و حکومت‌شان به خاطر جنایاتی که مرتکب شده، حساب پس دهد.»

نویر همچنین با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد دیده‌بان حقوق بشر از جامعه بین‌المللی می‌خواهد تا با استفاده از موقعیتی که تصویب این قطعنامه پیش آورده، "محکوم کردن نقض روزافزون حقوق بشر تمامی شهروندان کشور توسط حکومت ایران را دو چندان شدت بخشند و خواستار تغییر شوند."

در این بیانیه همچنین با اشاره به درگذشت وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی که به تازگی در پی اعتصاب غذا در زندان شهر قم جان باخت، ذکر شده: «درگذشت وحید صیادی نصیری هفته گذشته در زندان که به دلیل انتشار پست‌های انتقادی از سران حکومت در تهران در فیس‌بوک حبس شده بود، تأکیدی بر ضرورت فوری اقدام جامعه بین‌الملل برای محکومیت ایران به دلیل نقض حقوق بشر است.»

منبع: دویچه وله فارسی

#نقضحقوقبشردرایران

Recent News

bottom of page